Životopis

Věděl jsi, že personalista věnuje životopisu v průměru 20 vteřin? Krátká doba na to, abys někoho oslovil co? Proto Ti přinášíme pár rad pro to, aby tvůj životopis nezapadl mezi ty, které jsou z wordovských šablon, vypadají stejně a nikomu neutkví v paměti.

  1. Nedělej z CV slohové cvičení – nikdo to v těch 20 vteřinách číst nebude. Jen stručně uveď, co si kde dělal a jakých úspěchů si v dané práci dosáhl.
  2. Pozor na pravopisné chyby (bije to do očí)
  3. CV musí zaujmout – zapomeň na profláknuté šablony životopisů. Neboj se použít vlastní grafiku či font písma, ale pozor vše s citem a vkusností.
  4. Pravdu a nic než pravdu. U životopisů to platí tuplem. Je dokázaným faktem, že v životopisech lidé lžou nejvíce a časem to vždy vypluje napovrch.
  5. Neboj se CV ukázat někomu, kdo tomu rozumí. Může Ti poskytnout cenné rady, díky kterým právě ty můžeš uspět. ☺

cv

 

Motivační dopis

V motivačním dopisu sděluješ, proč si právě Ty vhodným kandidátem pro vypisovanou pozici. Když napíšeš správně motivační dopis, vzbudíš v personalistovi zvědavost a pozve Tě na osobní pohovor. Do motivačního dopisu uváděj informace, které chceš potenciálnímu zaměstnavateli sdělit, ale nehodí se do CV. Můžeš zde prokázat znalost oboru, ve kterém chceš pracovat, anebo zde vyzdvihnout své pracovní úspěchy. Neboj se ani zmínit, co můžeš firmě nabídnout.

Pozor

  • Vyvaruj se klišé.
  • Buď sebevědomý, ale ne arogantní.

Obecnou strukturu životopisu a motivačního dopisu nalezneš zde.

 

Příklady:

Vzorové CV – cz

Vzorové CV – aj

 

Motivační dopis – cz

Motivační dopis – aj

 

Další tipy k tomu, jak psát :)

Jak napsat motivační dopis

7 tipů pro nadprůměrný životopis

Napsat životopis bude už vždycky snadné

Jak napsat CV

 

Pokud budeš potřeba pomoc, napiš na katerina.sediva@cvut.cz a domluvíme se :)