Assessment centrum

Assessment centrum si v dnešní době oblíbilo mnoho firem, a tak se Ti může stát, že i Ty dostaneš do tzv. AC pozvánku. Ve zkratce se jedná o skupinovou metodu výběru, během které řešíš různé skupinové či samostatné úkoly. Během práce Tě pozoruje personalista s dalšími zástupci firmy, kteří jsou většinou Tvoji potencionální přímí nadřízení nebo kolegové. V AC se hodnotí především osobnostní předpoklady pro danou práci, to jak dokážeš vycházet s kolegy či jak si průbojný, ale mohou se tu objevit i úkoly, které prověří Tvé znalosti a dovednosti potřebné pro práci (např. test z excelu).

 

Abychom Tě ale nevyděsili, i AC má doporučený průběh, na který se můžeš doma z části připravit a nebudeš tak vstupovat do neznámé vody.

  • Jako první přijde na řadu prezentace, během které představíš buď sebe, anebo jiného uchazeče. Assessoři (hodnotitelé) zde pozorují, jaké máš prezentační dovednosti a zda dokážeš
    prezentovat bez zdlouhavé přípravy.tmb
  • Další částí může být skupinový úkol, při jehož řešení se ukáže, jaký typ pracovníka jsi a jak jsi průbojný. Je důležité dát si pozor na to, jak působíš. Pokud hledají řadového zaměstnance a Ty budeš ve skupině vystupovat jako rázný manažer, s největší pravděpodobností Tě nevyberou.
  • Dále je možné, že se zde setkáš s různými psychologickými a osobnostními testy.
  • Modelová situace – tak na tu se asi připravit nedá. Jedná se o situaci, kterou bys ze své pozice už zaměstnance musel řešit. Může se stát, že Ti předvedou třeba následující situaci:
    • Vejdeš do kanceláře a najednou na Tebe začne křičet rozčilený zákazník, což Ty neočekáváš. Co uděláš? Uklidníš si a vyslechneš zákazníka s jeho problémy a pokusíš se je ke spokojenosti všech vyřešit. Takovýchto modelových situací může být mnoho a záleží jen na firmě a na povaze práce, co Tě v této části potká.
  • Poslední částí pro Ty nejlepší je osobní pohovor. Můžeš zde narazit např. na to, že budou chtít vědět, jak ses cítil v průběhu modelové situace, nebo na to, jaké máš očekávání.

 

Pokud by Tě zajímaly další informace o AC, neváhej si přečíst následující články, anebo se obrať na nás, rády Ti poradíme.

Assessment centrum – mám se bát?

Co čeká uchazeče v AC?

Assessment centrum

AC – jak se připravit a uspět?

Jak zvládnout Assessment centrum?