Datum / čas
Date(s) - 12/10/2023
16:00 - 18:00

Místo konání
ČVUT-CIIRC A101

Kategorie


Seznam se s dalšími doktorandy a načerpej inspiraci k výuce na sérii workshopů Best practice. Nabízíme čtyři různé workshopy, z nichž se každý zaměřuje na odlišný aspekt tvého vzdělávání a profesního růstu. Proto doporučujeme zúčastnit se všech čtyř workshopů. Samozřejmě je také možné přihlásit se pouze na jeden či více z nich, v závislosti na tvých individuálních potřebách a zájmech. Můžeš také absolvovat i individuální podporu nebo kariérní poradnu formou online či osobní konzultace.

Workshopy Best practice rozšiřují cyklus přednášek ÚK ČVUT – Doktorandské dny.

REZERVACE na jednotlivé workshopy a poradny.

12. 10.
Jak si připravit přednášku a cvičení

Pokud někdy učíme či budeme učit, asi se nevyhneme povinnosti si přednášku či cvičení, které máme vést, připravit. Často dostaneme už hotovou osnovu (notičky) od kolegů s tím, že „takhle nějak se to vždy učilo“. Možná s tou podobou ale nejsme spokojeni. Na tomto workshopu budeme diskutovat o tom, jak si připravit výuku, na co si dát pozor, co spíše (ne)dělat, jaké metody jsou možné a přijatelné, jak je poskládat, apod. Kurz je prakticky orientován, očekává se aktivní účast a diskuse. Cílem je, aby si každý odnesl sadu nástrojů, jak plánovat a připravit si vlastní výuku. (Stateční a motivovaní 🙂 mohou i přinést svou osnovu výuky a předložit ji ke společné diskusi nad ní.)

Přihlásit se můžeš také na další workshopy:
19. 10.
Metody výuky

Je všeobecně známo, že učit lze nejen pomocí přednášek. (Ne, že by na přednáškách bylo něco špatného. Záleží, jak přednášku pojmeme, jak je dlouhá a jak je postavena.) Kromě výkladu však existuje pestrá paleta diskusních, interaktivních či aktivizujících metod vzdělávání. Které jsou ale efektivní? Jak s nimi pracovat? Tím vším se budeme zabývat, některé metody si i vyzkoušíme. Cílem je, aby si každý odnesl inspiraci dvou, tří metod, které nejsou zcela běžné a dají se zařadit do výuky. Kurz je prakticky pojat, očekává se aktivní zapojení účastníků.

26. 10.
Reflexe, evaluace a řešení nepříjemných situací

Ve chvíli, kdy účastníci vzdělávání něco procvičovali nebo na něčem pracovali, může být žádoucí se za touto jejich prací ohlédnout a zamyslet se, jak se jim to povedlo, co se jim podařilo a kde se naopak vyskytly problémy. Psychologicky se takovému ohlédnutí říká reflexe a výzkumy ukazují, že právě během reflexe probíhá upevňování a usazování učiva. Na tomto kurzu se podíváme, jak reflexi provádět, aby byla efektivní. Také se zaměříme na rušivé až agresivní chování účastníků vzdělávání a jak na něj reagovat (jak řešit, když se někdo hlasitě baví, telefonuje během výuky, útočí na ostatní či na vyučujícího). Kurz je prakticky orientován, očekává se aktivní zapojení účastníků.

2. 11.
Jak sladit roli studenta, vyučujícího a svůj osobní život

Každý doktorand potřebuje sladit několik různých rolí, které na něj kladou často úplně rozdílné požadavky. Dál plním své studijní povinnosti a zároveň už se stavím do role, kdy mladší studenty učím, vedu, konzultuji s nimi jejich práce. Něco může být snadné, jiné činnosti mohou být únavné nebo až vyčerpávající. A ještě chci mít nějaký osobní život, na který už ale nemám čas ani sílu. Na workshopu si zhodnotíme své možnosti a určíme si své priority. Budeme se bavit o tom, jak pracovat lépe s časem a jak si rozvrhnout síly, abychom se nevyčerpávali zbytečně. Řekneme si, jak se dobře starat o svůj hlavní pracovní nástroj – o svůj mozek. Budete mít možnost získat tipy pro udržování zdravé rovnováhy mezi pracovními a nepracovními činnostmi a díky tomu mít dost sil pro zvládání všeho potřebného.


Individuální podpora pro doktorandy – termín domluvíme individuálně

Individuální podpora pro doktorandy bude probíhat formou osobních či online konzultací. Přijít můžete s jakýmkoli tématem, které je pro vás aktuální.  Nejčastějšími tématy jsou např.:

  • Zvládání stresu
  • Slaďování nároků na roli doktoranda a osobní život
  • Jak nevyhořet
  • Jak dobře učit (jak předávat informace, jakou formou, jak zjišťovat efektivitu výuky…)
  • Zvládání náročných situací – náročná komunikace se studenty, vedoucími atd.
Kariérní poradna pro doktorandy

Kariérní poradna pro doktorandy bude probíhat formou osobních či online individuálních konzultací. Pomoci vám může zejména v kariérních tématech, případně v seberozvoji. Nejčastějšími tématy jsou např.:

  • Kam směřovat po dokončení studia
  • Jak získat vhodnou a dobrou práci
  • Jak definovat své silné stránky a jak je nejlíp využívat při práci i studiu
  • Jak pracovat se svým talentem
  • Zaměstnání X podnikání X Věda a výzkum
  • Životní vize

Doktorandské dny spolupořádají: