Co to vlastně Gap year znamená?

Gap year je časové období, během kterého si student, čerstvý absolvent nebo profesionál vezme volno od studia. Můžeš si ho naplánovat mezi maturitou a vysokoškolským studiem nebo si udělat krátkou odmlku během studia na vysoké škole. Jde o dobu k prozkoumání světa kolem sebe, pro osobní růst a zkoumání vlastních hodnot. Není to jen o bezcílném cestování, jak by se mohlo zdát na první pohled. Zkušenost z Gap year může být obohacující a prospěšná i po letech. Pokud dojdeš k závěru, že je tím správným řešením pro tebe, existuje mnoho způsobů, jak ho využít. Pak je fajn popřemýšlet, jak by konkrétně měl vypadat.

 

Tady je pár zajímavých činností, kterým se můžeš věnovat

Jazyková škola
  • Zlepši si své jazykové dovednosti a získej nové přátele prostřednictvím jazykových kurzů. Osvojení nového jazyka ti může otevřít dveře k novým kulturám a možnostem. Některé kurzy dokonce dovolují nechat si po čas studia status studenta.
Kurz celoživotního vzdělávání
  • Některé z vysokých škol také nabízí možnost si po neúspěšných přijímačkách zaplatit jeden rok studia na škole. Můžeš si tak vyzkoušet přednášky na vysoké úrovni a získat nové znalosti. Někde studium probíhá jako placený první ročník, který po úspěšném absolvování ukončíš a pokračuješ do druhého již bez placení. Jinde za něj nemusíš absolvovat znovu přijímací řízení a uzná se ti část kreditů. Informace si vyhledáš na stránkách jednotlivých fakult.
Pobyt a práce v zahraničí
  • Získej pracovní zkušenosti v cizině, třeba jako číšník nebo pokojská. Nezáleží, o jakou práci se konkrétně jedná. Práce v zahraničí ti nejen poskytne nové dovednosti, ale také posílí tvou schopnost adaptace a komunikace v cizím jazyce.
Au-pair
  • Osamostatni se a získej zkušenosti péčí o děti a domácnost v cizině. Tato role může být nejen výzvou, ale i způsobem, jak si rozšířit obzory. V neposlední řadě je tohle perfektní zkušenost a příležitost, jak si zdokonalit cizí jazyk.
Kurzy
  • Získej nové znalosti prostřednictvím různých kurzů. Můžeš se zaměřit na oblast, která tě opravdu zajímá a připravit se tak na další potencionální kroky ve své kariéře. Existuje mnoho agentur, které je vypisují. Kurzy jsou zaměřeny na rozvoj nových znalostí, dovedností a kompetencí v určitém oboru, tématu nebo oblasti zájmu.
Brigáda, práce, dobrovolnictví v rámci ČR
  • Nemusíš hned cestovat za hranice. Pracuj nebo se věnuj dobrovilničení v České republice, získávej zkušenosti a přispívej k místní komunitě. Pokud budeš jen pracovat, samozřejmě ti nezůstane status studenta, ale za to získáš spoustu zkušeností a peněz, které se ti můžou hodit, když bys při studiu pracovat tolik nestíhal/a.
Cestování
  • Pro ty odvážné je tu možnost cestování bez pevného plánu. Procestuj nějakou zemi důkladně a po svých, objevuj nové kultury a zvyky. A kdo ví, třeba se ti v nějaké zemi zalíbí a pobyt si protáhneš či v zemi zůstaneš nebo se tam vrátíš po škole.

 

Jaké jsou výhody a proč bys do toho měl/a jít?

  • Získání cenných zkušeností: osvojíš si nové dovednosti, pracovní etiku a postavíš se výzvám, které ti Gap year přinese.
  • Osobní růst: umožní ti čas na sebereflexi, pomůže ti to dospět, získat sebejistotu a najít smysl života.
  • Vnímání světa kolem: rozšíříš svůj pohled na svět, pomůže ti to lépe porozumět různým kulturám a životním stylům.
  • Kariérní benefity: získáš nové dovednosti a zkušenosti, které mohou být užitečné v budoucí kariéře. Pomůže ti to při rozhodování, jakému oboru se chceš v rámci studia a kariéry věnovat, a navíc tím posílíš svůj životopis.

 

Nevýhody?

Náklady
  • Pracovní pobyt v zahraničí si žádá investici do cesty, ubytování, pojištění a víz. Je důležité tyto náklady před odjezdem pečlivě zvážit.

 

Tipy pro fajn prožitý Gap year

  1. Pečlivě si promysli, čeho chceš během roku dosáhnout. Stanov si cíle a vizi pro tvou cestu – nekombinuj příliš, méně je někdy více.
  2. Plánuj, ale nepřeplánuj. Plánování je klíč, ale nezapomeň na prostor pro spontánnost. Nechtěné situace jsou příležitostí pro osobní růst.
  3. Cestuj Sám/sama. Vydávej se na vlastní cestu. Cestování samostatně posiluje svobodu a zvyšuje schopnost adaptace.
  4. Neboj se jet bez cestovní kanceláře, agentury… se základem jazyka a slovníčkem se vždy nějak domluvíš.
  5. Buď otevřen/á novým zážitkům a respektuj pravidla dané země, což ti umožní lépe zažít cizí kulturu.
  6. Pamatuj, že jsi reprezentantem své země. Buď pozitivním příkladem chování a respektuj místní zvyky.
  7. Neboj se mluvit. Ve světě mimo školní prostředí nemusíš mít obavy z gramatických chyb, právě takto se nejlépe učíme jazykům.
  8. Zapisuj si zážitky. Vedení deníku ti pomůže reflektovat své pocity a zážitky. Zhodnoť si pak, co ti tato doba přinesla.

 

Gap year není jen o odpočinku od školních lavic. Je to dobrodružství plné výzev, příležitostí pro networking a neopakovatelných zážitků. Bez ohledu na to, zda se rozhodneš cestovat, pracovat nebo studovat, bude to rok, který tě posune k větší samostatnosti a jistotě ve svých schopnostech. Neboj se vykročit mimo svou komfortní zónu a objevit, co může svět nabídnout právě tobě.